Monthly Archives: Wrzesień 2006

282

Fabularne wideoblogi w iTVP

Po wspomnianym w poprzedniej notce wideoczacie z Magdaleną Różczką ruszyły w iTVP pierwsze fabularne wideoblogi bohaterów filmu.

img: Wideoblogi fabularne w iTVP

Są one „interaktywnym” rozszerzeniem serialu TVP2 OFICEROWIE. Uważnym widzom pomogą uzupełnić układankę rozsypaną w odcinkach.

Zobacz videoblog Tomka Kruszyńskiego (Kruszona). (screen)
Zobacz videoblog Aldony Ginko. (screen)
Zobacz videoblog Alicji Szymczyszyn. (screen)
Zobacz videoblog Marka Sznajdera (Sznajder). (screen)

Kruszon bardzo lubi oglądać zdjęcia z kukloka i polskie videoblogi, ale nie będzie ich linkował na blogu. Obawia się trochę obciachu.

PS: Dlaczego piszę raz videoblogi, a raz wideoblogi? Akurat tym konkretnym przypadku mógłbym to wyjaśnić, ale mi się nie chce.

Serial kryminalny przed Wiadomościami

Dziś wieczorem w iTVP – równolegle z emisją ogólnopolską – zostanie wyemitowany pierwszy odcinek OFICERÓW, nowego serialu kryminalnego TVP2. To pierwsza – ogólnoświatowa i ogólnodostępna – interenetowa emisja serialu fabularnego w iTVP. Inaczej niż na zwykłej antenie – tutaj film pojawia się przed Wiadomościami.

foto: Magdalena Różczka (videoczat)

Po filmie będzie wideoczat z aktorką Magdaleną Różczką, która w filmie odgrywa rolę Aldony – szefowej Kruszona, która onegdaj – w serialu Oficer – nie wzięła od niego pierścionka, mimo że się elegancko zmoczył, a nawet uklęknął (i to przy ludziach).

Play, czyli mała czerwona rewolucja

img: iTVP - moduł transmisje na żywo

W module „transmisje” na SG iTVP jest mała zmiana. Kolory żywsze, w linkach podkreślenia. Zmiana drobna, ale rewolucyjna. Migacz do skrętu we właściwym kierunku.

Aktywną transmisję telewizyjną sygnalizuje teraz zawsze ten sam, migający czerwony gif z przyciskiem „Play”. Obok godzina, tytuł audycji oraz link do serwisu / archiwum programów (jeżeli istnieje). Poniżej zapowiedzi kolejnych transmisji.

Zmiana rozwiązuje problemy z niekonsekwentnym opisywaniem i linkowaniem oraz nieaktualnym flash-playerem i gubieniem się userów – związanym z przechodzeniem na podstronę i ponownym szukaniem przycisku (za każdym razem innego).

Sygnalizuje jednocześnie powiązany z sobą streaming i kontent na żądanie oraz przede wszystkim: daje wiedzę o tym, co się stanie po kliknięciu i oddaje decyzję w ręce użytkownika. Jest to rozwiązanie proste i naturalne. Szkoda, że pojawiło się tak późno.

281

Telewizyjne blogi komentatorów sportowych

Wczoraj rozpoczęła się Liga Mistrzów. W iTVP zobaczyć można będzie zobaczyć transmisje na żywo, retransmisje wybranych meczów, oraz archiwum wszystkich meczów na żądanie. Wystartowały też blogi znanych komentatorów sportowych – Szpakowskiego i Szaranowicza.

foto: Włodzimierz Szaranowicza w iTVP

Zobacz telewizyjny blog Włodzimierza Szaranowicza >>

foto: Dariusz Szpakowski - blog w iTVP

Zobacz telewizyjny blog Dariusza Szpakowskiego >>

To pierwsze blogi uruchomione w domenie Telewizji Interaktywnej iTVP i zarazem pierwsze blogi w polskiej telewizji publicznej. To wciąż jeszcze jedne z nielicznych polskich videoblogów, czyli blogów wzbogaconych o własne treści filmowe. Cieszy mnie to.

buC do zadań specjalnych

Pospolite ruszenie wspomaga promocję iTVP, zgrywając i publikując (zobacz: YouTube, Smog) wpadki z udostępnianych w archiwum programów telewizyjnych.

Inicjatywa oddolna, z obopólną korzyścią. Ludziska zadowolone, bo jest się z czego pośmiać. Nadawca zadowolony, bo nie musi delegować dodatkowych zasobów do marketingu i głowić się, czy tak można i czy ma to sens. Ofiary wpadek też się pewnie uśmiechną – z dystansem, błyskotliwie i błyszcząco. W końcu to ludzie z telewizora.

A użytkownik buC ogląda statystyki i się cieszy – 194.437 odtworzeń jednego klipu w 2 miesiące to imponujący wynik. Wynagrodzenie za poświęcony czas i motywacja do dalszej pracy. Obejrzy dokładnie więcej programów > wystawi więcej klipów; wystawi więcej klipów > więcej ludzi je zobaczy; więcej ludzi je zobaczy > wzrośnie zasięg marki nadawcy i programu. Że ludzie wyśmiewają wpadki? Nieważne, „byle mówili”.

Przy okazji polecam alternatywną do telemetrycznych metodę badań oglądalności: wpisać nazwę stacji TV lub konkretnego programu do wyszukiwarki na YouTube, Google Video lub gdziekolwiek. Nic nie ma? Widocznie nikt tego nie ogląda. W Internecie przynajmniej.

PS: Są też programy, które zgrywane są „jeden do jeden” z telewizji i doceniane przez internautów za swoją merytoryczną treść. Ale to już zupełnie inna historia.

PS2: Jest też obowiązująca obecnie ustawa o prawie autorskim, ale w obecnej formie to również, nomen-omen, historia. I duży problem dla wszystkich.

Pięć lat temu w Ameryce

Przed dziesiątą rano stałem na dachu bloku w Brooklynie, oglądając tuman dymu pełznący z Manhattanu nad zatokę. Chwilę wcześniej ludzie wychylający się z okien powiedzieli nam, że nie powinniśmy pracować, bo terroryści zrzucili bombę na Twin Towers. Na wyspie rzeczywiście brakowało sylwetek bliźniaczych wież, pod którymi jeszcze tydzień wcześniej cykaliśmy pamiątkowe zdjęcia. Przyglądaliśmy się więc dymiącej wyspie i przemykającym wkoło karetkom pogotowia. Będzie trzecia wojna światowa?

Supervisor Singh poskrobał się pod turbanem i zatrzymał robotę. W atmosferze dziwnego, groźnego pikniku poszliśmy do domu wśród tysięcy ludzi, którzy podobnie jak my zostali zwolnieni z pracy przed lunchem. Część z nich niosła w rękach kanapki, butelki wody mineralnej i jakieś przypadkowe przedmioty wyniesione z biur. Niektórzy byli brudni, innych nie było. Łącza telefoniczne zawieszone, komunikacji miejskiej brak. Więc na piechotę – byle dalej od zgniłego nagle serca Wielkiego Jabłka.

Kilka dni później wróciliśmy do pracy. Niektórzy Hindusi z naszej firmy zgolili brody, zdjęli turbany i metalowe bransolety. Nie pomogło – dalej przypominali arabskich terrorystów i bali się chodzić ulicami po zmroku. Pozostali Amerykanie palili świeczki na chodnikach, kupowali małe i duże amerykańskie flagi oraz okolicznościowe koszulki, a na Times Square blakły w słońcu tysiące ogłoszeń ze zdjęciami zaginionych.

– –

Z dzisiejszej Gazety – filmy o 11 września 2001.

Kilka słów na temat

(…) Także w telewizji nadchodzi początek końca ery, której filozofię najcelniej oddał Henry Ford mówiąc, że klient może sobie wybrać każdy kolor samochodu, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny. W obszarze telewizji oznacza to, że kończy się era programów uniwersalnych, w których ktoś za nas, antycypując nasze gusta i preferencje, wybierał co i o jakiej porze chcemy oglądać. (…)
(…) „Ucieczkę do przodu” powinno stanowić wdrożenie projektu, który doprowadzi do prawdziwej rewolucji na rynku mediów elektronicznych, przekształcając Telewizję Polską w narodową platformę multimedialną z szerokim i ciągle rozwijającym się zbiorem usług dodanych i to także takich, o których dzisiaj jeszcze nawet nie myślimy.. Platforma obok kanałów uniwersalnych, umożliwi dostarczenie do naszych domów szerokiej gamy kanałów tematycznych i praktycznie nieskończonego zbioru programów na żądanie, pojawiających się na dodatek w porach przez nas preferowanych i w cenach powszechnie akceptowalnych. (…)

To fragmenty wywiadu z Wojciechem Kabarowskim, byłym dyrektorem generalnym TVP S.A. ds. ekonomicznych, opublikowanego w artykule „Dokonania i wyzwania menedżera”.

280

Legalna sensacja: Oficerowie gonią Oficera

foto: seriale Oficer i Oficerowie w iTVP

Od dziś w iTVP dostępny jest w płatnej dystrybucji emitowany wcześniej w TVP2 serial Oficer. To pierwszy polski serial telewizyjny, który można obejrzeć w całości i legalnie przez Internet.

Jego kontynuacja to intryga kryminalna Oficerowie. Do zobaczenia w iTVP przed premierą antenową (odpłatnie) lub po jej zakończeniu (za darmo). Emisja równoległa w telewizji i w internecie – od 24.09.

Zobaczymy też wideoblogi głównych bohaterów serialu, materiały filmowe spoza planu oraz dodatkowy, 14 odcinek, wzbogacony o „interaktywny” wybór zakończenia i dostępny wyłącznie w iTVP.

Reżyserem obu części cyklu jest Maciej Dejczer, a w rolach głównych nowej serii występują m.in. Katarzyna Cynke, Magdalena Różczka, Borys Szyc, Paweł Małaszyński (chcesz go przesłuchać?) oraz Maciej Kozłowski.

379

Produkujemy publicznego newsa

(…) Oto jak wygląda typowa produkcja newsa w „publicznej”. Reporter telewizji regionalnej znalazł temat – hit. Wraca do ośrodka. Jest sam. (…)

Tak o korytarzowej rzeczywistości państwowego nadawcy pisze w serwisie blogowym portalu Wirtualnemedia dziennikarz „Kuriera” TVP3 i gdańskiej „Panoramy” – Sławomir Siezieniewski.