Monthly Archives: Lipiec 2006

XII Przystanek Woodstock na żywo w Internecie

foto: Przystanek Woodstock 2006 W piątek (28.07) i w sobotę (29.07) w iTVP będzie można oglądać bezpośrednią relację telewizyjną z Kostrzyna nad Odrą, gdzie odbędzie się XII Przystanek Woodstock – największy festiwal open-air w Europie.

Google Inc. od kuchni (film dokumentalny)

screen: Google - behind the screen Google Behind the Screen to duński film dokumentalny o korporacji Google Inc. Oglądamy w nim m.in. obrazki z głównej siedziby firmy w Mountain View w Kalifornii oraz słuchamy wywiadów z menedżerami, opowiadającymi o wdrażanych przez siebie usługach.

Zobacz film w jednym kawałku na Guba.com, lub w pięciu częściach na YouTube: 1, 2, 3, 4 i 5). W GV jeszcze nie ma; widocznie czeka na akceptację.

…to organize the world’s information and make it universally accessible and useful…

Dobrze znany – acz podany z pełną powagą i niepokojącą muzyczką – tekst brzmi całkiem jak inwokacja do sekciarskich obrzędów.

Więcej filmów (autopromocyjnych) o korporacji Google: Videos from the Googleplex.

Co to są cyfrowe media interaktywne?

1. Media cyfrowe to dowolna forma (lub format) prezentacji i użytkowania treści (np. tekstowych, graficznych, audiowizualnych), które są zapisywane, odtwarzane, dystrybuowane i edytowane przy użyciu urządzeń, nośników i systemów elektronicznych, działających w oparciu o informacje przetwarzane w systemie cyfrowym.

Narzędzia do edycji i publikacji klipów filmowych

Blog Cheese – system blogowy z uploadem videopostów

foto: Blog Cheese BlogCheese.com to darmowy serwis blogowy, umożliwiający rejestrację (kamera DV lub webcam) i publikację na blogu krótkich materiałów video. System oparty jest w całości na WordPressie wzbogaconym o funkcje publikacji filmów. To pierwszy – ze znanych mi – serwis, który zintegrował mechanizm blogowy z nagrywaniem i publikacją klipów video. Proste wykorzystanie obecnych możliwości; pewnie szybko pojawią się dużo więksi naśladowcy…

Vlog it! – edytor video dedykowany „videoblogerom”

foto: Vlog it - program dla videoblogerów Vlog it! to prosty program desktopowy do edycji plików video, umożliwiający nagrywanie i edycję klipów video (z dźwiękiem, napisami i grafiką), eksport do większości formatów, a nawet publikację (za pośrednictwem płatnego serwisu PlayStream).

Najciekawsze funkcje programu to łatwość kluczowania ruchomych obiektów (np. siebie samego – głównej gwiazdy videobloga) oraz „teleprompter”, który jest pomocny w nagrywaniu synchronicznego komentarza do filmu lub prezentacji zdjęć.

Google.Video.pl – prawie po polsku

foto: Video Google Polska Od dziś możemy oglądać Google Video w nowej, polskojęzycznej odsłonie.

Zamiast jednej wersji (US), pojawiło się 9 lokalnych: kanadyjska, niemiecka, hiszpańska, francuska, włoska, holenderska, brytyjska, no i polska.

Nie da się już niestety oglądać serwisu w oryginale, czyli „po amerykańsku”. A szkoda, bo – pomijając kwestię jakości i poprawności polskich opisów na stronach – nie będziemy mogli już śledzić rozwoju ciekawego i nowatorskiego video-biznesu. W żadnej z lokalizacji nie widać „Google Video Store”; zamiast tego na stronie głównej oglądamy „Popularne”.

Ten dział w każdym z krajów wygląda podobnie – zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii wiszą prawie te same tytuły (np. Paris Hilton i Hasselhof), przetłumaczone na odpowiedni język. Nie da się tego zrobić z admina, widocznie więc uczestnicy Google Video Premium Program mają do dyspozycji więcej narzędzi do konfiguracji oferty.

Poza „Popularnymi” jedyną zakładką na SG, która prowadzi do katalogu profilowanego pod polską publiczność, jest Google Pics.

Ciekawe, że w panelu administracyjnym Google Video dostępne są nadal wszystkie opcje dotyczące sprzedaży filmów. Możemy więc „eksportować” swoje produkcje na rynek amerykański, ale u siebie ich nie sprzedamy ;)

Dziewięć wersji językowych, od niedawna komentarze i tagi (przynajmniej tu bez logowania), lista przebojów z różnych krajów… Od momentu premiery naprawdę nieźle pogalopowali.

Publikacja polskiej wersji językowej jest w toku, strony zmieniają się na bieżąco. Właśnie zauważyłem, że pojawiła się (rano jeszcze nie było) polskojęzyczna wersja „Warunków umowy dotyczącej programu do wysyłania filmów„.

Wszystkim rodakom namiętnie wrzucającym zripowane na komputerze programy telewizyjne lub produkcję własną ze ścieżką dźwiękową opartą na cudzych utworach polecam uważną lekturę tego dokumentu (np. pkt-y 2.2, 3.1) ;)

371

Duże portale bardziej telewizyjne

Interia.pl: telewizja internetowa tv.interia.pl

foto: telewizja internetowa interia.tv Telewizję internetową portalu Interia.pl można oglądać od wczoraj. Produkcja własna stacji to na początek dwa programy: oparty na czacie Combat oraz informacyjno-lifestylowy NetShow.

Streaming na żywo z Krakowa oglądać można w godzinach 20:00-22:00 wieczorem, resztę dnia wypełnia playlista z teledyskami, dostępnymi zresztą na żądanie w serwisie teledyski.interia.pl.

Onet.pl: Teledyski

foto: Onet Teledyski Teledyski na Onecie to dobrze zorganizowany, zasobny i bardzo przejrzysty katalog wideoklipów „on demand”.

Od niedawna klipy można zbierać na osobistej playliście. W polskich serwisach playlisty zobaczyć można też na rumor.pl i hip-hop.pl (serwisy firmy IAI system).

Onet.pl: Wideostacja

foto: Wideostacja Onet.pl Wideostacja (uruchomiona pierwotnie jako Muzyczna TV) to 9 muzycznych kanałów tematycznych, na które składają się ułożone po kolei teledyski przypisane do danego gatunku.

Stworzenie kanałów tematycznych na żądanie to naturalny kierunek rozwoju dla serwisów udostępniających spory katalog treści video (np. teledysków). Oferta dla przeciętnego konsumenta telewizji, który chce „nacisnąć guzik” i oglądać kolorowe obrazki, nie będąc zmuszonym do ich wybierania. Proste, trafione i przyszłościowe.

Teledyski i kanały muzyczne to tylko część dosyć już obszernego katalogu filmowego Onetu. Ponieważ Onet.pl jest obecnie w trakcie przejmowania przez TVN, w miarę szybko można się spodziewać realizacji chociaż części szeroko zakrojonych planów.

Wirtualna Polska: Multimedia

foto: Wirtualna Polska - Multimedia
Dział video w WP nosi nazwę „multimedia” i prezentuje się dosyć skromnie. Promowane są w nim wyłącznie klipy zrealizowane siłami własnymi portalu, co dziwi, ponieważ na stronie głównej promowany jest serwis Wydarzenia Telewizji Polsat, zawierający sporo newsów filmowych.

Ciekawostka: materiały Polsatu udostępniane są w formacie Windows Media, wyłącznie w streamingu, a materiały własne WP w formacie RealPlayer, również w wersji do ściągnięcia.

O2.pl: Lemon TV i Game TV

foto: Telewizja Internetowa O2 - GameTV
GameTV (telewizja dla graczy) to druga już – po Lemon TV – „telewizyjna” inicjatywa portalu O2. To pierwsza w Polsce stacja sprofilowana pod kątem wielkiej, żarłocznej i wciąż rosnącej w siłę społeczności graczy. W ofercie trailery, „gameplaye”, wywiady i relacje z imprez.

Z sześciu polskich portali, zajmujących pierwsze miejsca w kategorii „informacje, publicystyka, media” w aktualnych badaniach Gemiusa, tylko Gazeta.pl nie rozpoczęła jeszcze konkretnych działań na rynku „telewizji i video w internecie”. Jednak zarówno poczta pantoflowa, jak i zarząd Agory sygnalizują od czasu do czasu pracę nad tajemniczymi projektami…

Rola mediów interaktywnych we współczesnej kulturze

Wygrzebałem starą pracę zaliczeniową z przedmiotu „Audiowizualne Media Interaktywne” prowadzonego przez prof. Ryszarda W. Kluszczyńskiego na PMC. Poczęta w październiku 2004, jest nieco przydługim gniotem, więc korzystając z okazji – przycinam ;)